Szlaki nordic walking

Gmina Skwierzyna to zielony skarb północnej części Województwa Lubuskiego. Puszcza Notecka będąca największym kompleksem leśnym w skali całej Polski to również jedyne miejsce, w którym występują wydmy śródlądowe o wysokości przekraczającej nawet 40 m wys. (Wielka Sowa - 42 m wys. względnej 9x3 m n. p. m.).
Na terenach gminnych, a dokładnie na prawym brzegu Warty  znajduje się Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy „Kijewickie Kerki”, którego powierzchnia to blisko 302 ha. W południowej części zespołu rosną wspaniałe dęby pomnikowe, których obwód sięga nawet 6 metrów. Pobliskie tereny zasiedla wiele gatunków ptaków, często bardzo rzadkie i cenne jak m. in. derkacz, kania ruda, kania czarna oraz perkozy. Regularnie można zaobserwować czaplę siwą, żurawia, bociana a nawet bielika.
Na okolicznych użytkach ekologicznych poza żurawiną błotną odnaleźć można np. rosiczkę okrągłolistną. W trakcie wędrówek na terenach Puszczy Noteckiej natrafić można również na storczyki oraz ponad trzydzieści cennych gatunków ptaków np. bąka, gągoła, puchacza oraz rybołowa.
Skwierzyna tak hojnie obdarzona przez naturę jest doskonałym miejscem dla miłośników aktywnych form spędzania czasu. Nie zawiodą się zwłaszcza entuzjaści sportów rowerowych czy nordic walking.


 

Czas przejścia- 2h 1 min.
Długość trasy- 10,7 km
Stopień trudności trasy- łatwa (kolor zielony)
Możliwość spalenia kalorii na trasie- około 807 Kcal

Czas przejścia- 1h 27 min.
Długość trasy- 7,7 km
Stopień trudności trasy- łatwa (kolor zielony)
Możliwość spalenia kalorii na trasie- około 580 Kcal

„Różanka” posiada długą (10,7 km) i krótką (7,7 km) wersję, dzięki czemu „Nordikowcy” mogą dopasować trening pod względem czasu i kondycji. Po wspólnym przebiegu tras przez 3,8 km w głąb lasu przy drodze umieszczony jest drogowskaz informujący o rozwidleniu drogi. Krótka trasa skręca w lewo na wprost, aby po około 745 metrach połączyć się z trasą długą, skręcić w lewo i dalej do końca prowadzić wspólnie.
„Różanka długa” oraz „Różanka krótka” to trasy dla chodzących z kijkami, którzy mają już doświadczenie w tej formie aktywności ruchowej i lubią wysiłek. Dłuższa trasa wymaga kondycji, dlatego warto najpierw sprawdzić swoje umiejętności na krótszym odcinku. Różanka długa przyniesie z całą pewnością satysfakcję wprawionym „Nordikowcom”. Wybór szlaku to decyzja indywidualna, jednak oba szlaki pozwalają na trening kondycyjny, rozwój wytrzymałości szybkościowej oraz doskonalenie techniki. Obie trasy- dłuższa przez 5,5km i krótsza przez 2,5km biegną miękkimi leśnymi ścieżkami, dzięki czemu można zrezygnować z nakładek na końcówki kijków. Pozostałe odcinki bywają zróżnicowane, a teraz tras nie jest szczególnie pofałdowany. Przed samym wejściem do lasu pojawia się delikatne wzniesienie, natomiast po wyjściu teren lekko się obniża.

 


  

Czas przejścia- 1h 2 min.
Długość trasy- 5,5 km
Stopień trudności trasy- łatwa (kolor zielony)
Możliwość spalenia kalorii na trasie- około 413 Kcal

Trasa „Warcianki” do doskonała propozycja dla tych miłośników nordic walking, którzy w krótkim czasie chcą zmaksymalizować trening. Droga bardzo szybko przenosi się z miasta na teren łąk i pól przy Warcie. Dzięki miękkości podłoża możemy w pełni wykorzystać kijki treningowe.

Teren w tym rejonie jest bardzo wyrównany, a dodatkowym plusem jest znikomy ruch pojazdów. Szczególnie atrakcyjne jest położenie trasy wzdłuż brzegu Warty. Wybór „Warcianki” to połączenie intensywnego treningu z pięknym krajobrazem. Trasa o długości 5,5 km jest idealnym miejscem dla przygotowań do wyścigów nordic walking, gdzie bazowy  dystans wynosi 5 km.

Miękka nawierzchnia trasy zajmuje blisko 95%, dzięki czemu można zrezygnować z gumowych nakładek, natomiast ze względu na trawiasty teren warto zadbać o obuwie, które w razie opadów ochroni stopy przed wilgocią. Początek i koniec trasy znajduje się przy tablicy informacyjnej przy ul. Niepodległości.

 


 

Czas przejścia- 51 min.
Długość trasy- 4,5 km
Stopień trudności trasy- łatwa/ trasa miejska (kolor żółty)
Możliwość spalenia kalorii na trasie- około 340 Kcal

„Skwierzynianka” jest trasą w całości przebiegającą przez teren miasta, jednak miejski charakter można odczuć jedynie w jej początkowym odcinku o długości około 1,5 km. Warto zastosować wówczas specjalne gumowe nakładki, które zneutralizują twardą powierzchnię występującą w mieście. Trasa prowadzi przez ulicę Jana III Sobieskiego, Park Konstytucji 3 Maja i ul. Waszkiewicza.

Po tej ostatniej teren się zmienia i wstępujemy na obszar leśny, a powierzchnia niemal do końca pozostaje miękka. Odcinek „Skwierzynianki” prowadzi przez drogę Międzyrzecką, dość ruchliwą ulicę miasta, natomiast jej początek i koniec znajduje się na skwerku przy placu zabaw- doskonałe miejsce na przeprowadzenie rozgrzewki.

 


 

Czas przejścia- 1h 31 min.
Długość trasy- 8,0 km
Stopień trudności- średnia (kolor czerwony)
Możliwość spalenia kalorii na trasie- około 607 Kcal

Ze względu na ukształtowanie terenu po jakim prowadzi  trasa oraz długość zaliczana jest do szlaków o średnim stopniu trudności. Początek trasy odnajdziemy przy tablicy informacyjnej na skrzyżowaniu ulic Sportowej z Parkową. Początkowy odcinek prowadzi przez park, a następnie przecinając ulicę Gorzowską wyprowadza z miasta. Zanim jednak dojdziemy do lasu musimy pokonać niemal kilometrowy odcinek o twardej nawierzchni. W dalszej części trasa prowadzi przez tereny leśne. W pobliżu znajdują się liczne rozlewiska, łąki i pastwiska, na których spotkać można łabędzie, konie oraz bociany.

Szlak „Obrzanka” dwukrotnie przecina rzekę Obrę, co szczególnie zostanie docenione przez „Nordikowców” w upalne dni. Odcinek powrotny wiedzie wzdłuż szutrowej drogi między Rakowem a Skwierzyną i wbrew pozorom może okazać się trudny. Trasa w tym miejscu jest długa i nasłoneczniona, a nawierzchnia twarda. Dodatkowo należy zachować ostrożność, ponieważ droga ze względu na swoje położenie jest uczęszczana przez samochody. Zróżnicowany charakter trasy pozwoli przeprowadzić zarówno trening siłowy oraz poprawić technikę marszu. Decydując się na „Obrzankę” nie zapominajmy o ochronnych gumkach na kijki oraz zadbajmy o nieprzemakalne obuwie w okresie opadów atmosferycznych.