WATAHA WILKÓW W GMINIE SKWIERZYNA - ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

23.11.2023

W związku z otrzymanymi sygnałami od koła łowieckiego o pojawieniu się watahy wilków   w ilości od 10-12 osobników w okolicy miejscowości Trzebiszewo i Rakowo, prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz zabezpieczania zwierząt domowych i hodowlanych.

Gmina apeluje, aby mieszkańcy mieli na względzie swoje zwierzęta i unikali spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych.
Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny.

Wilki są z natury zwierzętami płochliwymi, które unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie w przypadku gdy są wystraszone, chore (świerzbowiec czy wścieklizna), zranione bądź oddalone od watahy.

Zasady postępowania w przypadku napotkania wilka:      
- Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.         
- Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.    
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.        
- Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.   
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu właściwy Urząd Gminy, właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Ponadto:        
- Nie pozostawiaj resztek jedzenia na terenie posesji oraz zabezpieczaj pojemnik na odpady komunalne, które stanowią łatwe źródło pokarmu dla dzikich zwierząt.         
- Nigdy nie dokarmiaj wilków. W przypadku chęci pomocy wilkowi, który w twojej opinii tego wymaga, zawiadom właściwą terenowo Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.      
- Jeśli przebywasz w lesie w celach rekreacyjnych, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
- Jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
- Bądź świadom, że jakikolwiek jest powód pozostawiania i udostępniania resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
- Zawsze zwracaj uwagę i reaguj na sytuacje, gdy wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki itp.). Zawiadom o tym natychmiast urząd gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

PAMIETAJ, że wilk jest gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Numery kontaktowe w przypadku spotkania wilka:     
- Referat Komunalny i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim: nr tel. 95 7216 535, 95 7216 534           
- Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia: nr kom. 510 294 998

Do pobrania:
- Materiał - Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk
- Materiał - Jak zachowywać się w sąsiedztwie wilków