I OTWARTE MISTRZOSTWA ZIEMI LUBUSKIEJ W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC

15.02.2018

W sali widowiskowej Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury zorganizowano I Otwarte Mistrzostwa Ziemi Lubuskiej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Idea zawodów była prosta: wyłonić najsilniejszych. Już od pierwszego dnia zapisów zainteresowanie zawodami było duże. Jest bowiem wiele miejsc, gdzie można szlifować formę, budować masę, przesuwać granicę swoich możliwości lecz nie ma gdzie tego sprawdzić czy wypróbować. Turniej wyszedł wszystkim naprzeciw.

Zgłosiło się 15 zawodników, głównie z naszego województwa. Zastanawiający jest jednak fakt, że zaledwie dwóch z całe stawki reprezentowało Skwierzynę. O godz. 10.00 rozpoczęło się weryfikowanie zawodników i oficjalne ważenie. W samo południe pierwsi zawodnicy przystąpili do rywalizacji. Rozpoczynali Ci z najmniejszym deklarowanym ciężarem pierwszego podejścia. Po upływie 30 minut wszyscy zawodnicy mieli za sobą pierwsze boje. Deklaracje wahały się między 90kg, a 200kg. Były to podejścia asekuracyjne. Nikt nie ryzykował w pierwszej próbie.

Sytuacja zmieniła się już w drugiej kolejce. Rywale bacznie obserwowali podejścia swoich konkurentów chłodno kalkulując rozwój sytuacji. Zgodnie z przyjętym regulaminem o wyniku końcowym stanowiła różnica między wyciśniętym ciężarem, a wagą wyjściową zawodnika, którą posiadał przystępując do zawodów. Po trzech próbach wyłoniono najlepszych.

W kategorii Junior najlepiej poradzili sobie:

1 Sebastian Switoński ze Słubic 78,7 pkt. (145kg)

2 Norbert Kanduła ze Zbąszynia 63,2 pkt (147,5kg)

3 Dawid Olkiewicz z Gorzowa Wlkp. 62,6 pkt (200kg)

Najlepsi zawodnicy w kategorii senior:

1 Marcin Kowalski z Międzyrzecza 121,9pkt. (210kg)

2 Arkadiusz Skrzypczak z Suchego Lasu 94,2 (225kg)

3 Piotr Runge ze Skwierzyny 90,9 pkt (225kg)

Najlepsi zawodnicy w kategorii weteran:

1 Leszek Paieka z Jankowa 82,0 pkt. (185 kg)

2 Grzegorz Banaszczyk ze Skwierzyny 22,1 pkt (105 kg)

Nagrodę specjalną za ustanowienie najlepszego wyniku mierzonego w podniesionych kilogramach i tytuł Rekordzisty Gminy Skwierzyna w wyciśniętym ciężarze leżąc otrzymał Arkadiusz Skrzypczak (Suchy Las), który w ostatniej próbie wycisnął 225kg!

Jak na pierwszą edycję zawody przebiegły bardzo emocjonująco i w świetnej atmosferze. Nie zabrakło sportowej złości, brutalnej siły ale i przyjaźni i walki fair-play.

Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem Pana Rafała Gomuły, który przyczynił się do organizacji turnieju w Skwierzynie. Jako Mistrz Świata w wyciskaniu sztangi sprawił nam zaszczyt sędziując podczas bojów.

Dziękujemy kibicom oraz samym zawodnikom za naprawdę sportowo udane przedpołudnie. Mamy nadzieję, że następna edycja przyciągnie do Skwierzyny jeszcze więcej uczestników i sympatyków sportów siłowych. Tymczasem zachęcamy do treningu i czynnego uprawiania sportu.

Organizatorem Turnieju był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie.