Nowy Inwestor w Skwierzynie!

10.06.2024

W ubiegłym tygodniu Burmistrz Skwierzyny Wojciech Kowalewski wraz z Zastępcą Burmistrza Skwierzyny Zbigniewem Moraczyńskim spotkali się z menadżerem fabryki spółki KORE p. Przemysławem Dąbrowskim w sprawie uruchomienia jeszcze w tym miesiącu nowej linii produkcyjnej w Skwierzyńskiej Strefie Gospodarczej.
Firma KOSKISEN jest światowym liderem produkcji sklejki, która rozszerza swoją działalność i inwestuje około 3 miliony euro w markę Kore, która produkuje elementy wyposażenia wnętrza do lekkich pojazdów użytkowych. Inwestycja skupi się na maszynach, takich jak maszyny CNC i inny sprzęt niezbędny z punktu widzenia produkcji. Nowy zakład produkcyjny będzie się mieścił w Skwierzynie w Polsce. Ukończone już obiekty produkcyjne zostały wynajęte na podstawie umowy długoterminowej z opcją zakupu. Dzięki nowej jednostce produkcyjnej zaplecze produkcyjne spółki Kore wzrośnie z obecnych 3 000 m2 do 8 000 m2. Nowe obiekty umożliwiają ponad dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych. Inwestycja wspiera poszerzenie asortymentu produktów Kore o nowe zastosowania końcowe i poszerzenie obecnego obszaru rynku. „Rozszerzanie działalności w Kore jest jedną ze ścieżek rozwoju naszej niedawno zaktualizowanej strategii i ma na celu rentowny rozwój firmy Kore dzięki nowym produktom i klientom” – mówi Tom-Peter Helenius, dyrektor Panel Industry.
Kluczowe czynniki rynkowe wspierają inwestycję w nową jednostkę produkcyjną. Rosnące zapotrzebowania logistyczne, silny wzrost dostaw w segmencie e-commerce zwiększają popyt na lekkie samochody dostawcze oraz panele drewniane stosowane w ich wyposażeniu i rozwiązaniach wnętrz. „Inwestycja wyraźnie poprawi konkurencyjność firmy Kore i jej zdolność do tworzenia wartości dodanej dla naszych klientów, a jednocześnie stanie się ona znaczącym graczem na swoim głównym obszarze rynku w Europie” – mówi Jori Silfverberg, dyrektor Kore Business.
Produkty Kore, do których zaliczają się elementy podłóg i okładzin, nadkola oraz akcesoria do lekkich samochodów dostawczych, produkowane są według wymagań klienta ze sklejki i innych materiałów. Koskisen rozpoczął produkcję rozwiązań wyposażenia wnętrz do lekkich pojazdów użytkowych pod marką Kore w Toporowie w Polsce w 2010 roku. Obecnie zakład produkcyjny zatrudnia około 70 osób. Zapotrzebowanie kadrowe nowej jednostki, która ma powstać w Skwierzynie, wynosi na chwilę obecną około 30–40 pracowników, docelowo nawet 80. Działalność Kore jest częścią segmentu Panel Industry firmy Koskisen.