PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SKWIERZYŃSKIM ZSTiO

26.03.2024

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym roku jest obchodzony pod hasłem: "Nikt nie zostanie pominięty". Symbolem tego dnia są skarpetki - w paski, kropki, kwiaty, z postaciami z kreskówek, krótkie, długie, za kolano, stopki czy pięciopalczaste, przede wszystkim kolorowe i nie do pary. Te kolorowe skarpetki nie do pary to symbol dodatkowego- trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów, który posiadają osoby z zespołem Downa. Takie skarpetki we czwartek, 21 marca stanowiły część garderoby młodzieży i pracowników szkoły- świętowano w ten sposób DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI.

Podczas spotkań z wychowawcami młodzież dowiedziała się, na czym polega trisomia- wada genetyczna, którą nazywa się zespołem Downa i obejrzała film pt. „Sokół z masłem orzechowym”. To amerykański komediodramat o młodym mężczyźnie z zespołem Downa, który ucieka z domu opiekuńczego, by zrealizować swój sen o walkach zapaśniczych.

Na znak tolerancji i szacunku dla osób z trisomią wszyscy uczniowie i nauczyciele wyruszyli na MARSZ KOLOROWEJ SKARPETKI. Trasa marszu po mieście miała symboliczną długość 3,21 km.

O godzinie 12.00 w auli szkolnej odbyło się spotkanie pt: „LICEUM,  TECHNIKUM, RZEMIOSŁO: WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, SUKCES!”, w którym uczestniczył Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia oraz wielu zaproszonych gości. Wręczone zostały medale Bene Meritus Skwierzyna- Miasto Królewskie.

(W tym miejscu warto podkreślić, że pan Burmistrz miał dwie różne skarpety). Rozstrzygnięty został konkurs na MAXI PISANKĘ. Wzięli w nim udział uczniowie szkół z terenu naszej gminy.

Podczas uroczystości została przedstawiona oferta edukacyjna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Lema w Skwierzynie oraz film promujący placówkę. Uczniowie szkoły- uczestnicy organizowanego corocznie konkursu MAM TALENT- zaprezentowali swoje talenty: Aleksandra Dudkiewicz, Igor Oleksak oraz grupa taneczna z klasy II TCF.

Przewodnicząca Koła ZNP w Skwierzynie- Iwona Racilewicz- Dolicher- podziękowała kończącemu  kadencję panu Burmistrzowi za współpracę ze związkiem zawodowym nauczycieli.

Prawdziwą wisienką na torcie był CHARYTATYWNY KIERMASZ WIELKANOCNY zorganizowany w sali gimnastycznej szkoły. Sprzedawano ciasta i przepiękne gadżety wielkanocne przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Zebrane środki zostaną przekazane na pomoc pogorzelcom z Murzynowa oraz na leczenie mamy dwójki uczniów szkoły, która czeka na przeszczep.

Jak widać, pierwszy dzień wiosny obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i był wyjątkowo pożytecznie spędzony przez uczniów ZSTiO.

Maria Lewińska