SKWIERZYNA STAWIA NA ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

18.09.2023

15 września 2023 r. ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich. W tym naborze Gmina Skwierzyna ubiegała się o dofinansowanie
m. in. do budowy instalacji fotowoltaicznych, które będą wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej. Przedstawiona koncepcja w złożonym wniosku o dofinansowanie została zaakceptowana i otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 mln złotych.

W związku z powyższym do końca marca 2026 roku Gmina Skwierzyna wybuduje instalacje fotowoltaiczne, które następnie będą wykorzystywane w największych, na naszym obszarze, obiektach użyteczności publicznej:

  • Zespole Edukacyjnym w Skwierzynie,
  • Hali Sportowej „Kasztanówka”,
  • Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,
  • Szkole Podstawowej w Murzynowie,
  • Skwierzyńskim Ośrodku Kultury,
  • Ośrodku Pomocy Społecznej,
  • Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Energia słoneczna jest najbardziej wydajnym źródłem energii z OZE, co oznacza, że idealnie sprawdzi się do pokrycia zapotrzebowania na prąd w gminnych budynkach. Panele fotowoltaiczne o odpowiednio dobranej mocy to idealne rozwiązanie dla samorządów, które chcą zmniejszyć koszty utrzymania obiektów - rachunki za prąd.

Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii jest kluczowym elementem obniżenia emisyjności gospodarki oraz dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii. Redukcja emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery to priorytet w zatrzymaniu efektu cieplarnianego.


Budowa instalacji fotowoltaicznych to kolejna inwestycja realizowana przez Gminę Skwierzyna, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Przypomnijmy, że w minionym roku na terenie całej naszej gminy zostało wymienione  oświetlenie uliczne i parkowe (ponad 1500 lamp) na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki realizacji tego zadania otrzymujemy niższe o 70% rachunki za energię elektryczną.