WYMIEŃ SWÓJ DOWÓD OSOBISTY NA NOWY

05.01.2023

Ponad 2,1 mln Polaków, w tym skwierzynianie muszą w 2023 roku wymienić swój dowód osobisty - sprawdź czy również i Ty musisz go wymienić. Aplikacja mObywatel nie wystarczy, plastik musi być.

Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może Twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się Twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód?

Możesz to zrobić w dowolnym Urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Ponieważ dowód osobisty wydawany jest na 10 lat, to w tym roku bezużyteczne staną się praktycznie wszystkie dokumenty z 2013 r. Właśnie wtedy swoje pierwsze dowody odbierali ludzie urodzeni w 1995 r. Większość z nich będzie więc w tym roku musiała wyrobić nowy "plastik".

Jak wyrobić dowód osobisty?
Od kilku lat nie trzeba wcale iść do urzędu gminy, w której jesteśmy zameldowani. Wniosek można bowiem wypełnić w dowolnym urzędzie. Wniosku nie złożysz przez Internet. Przyjdź do naszego Urzędu Miejskiego w Skwierzynie (pok. nr 3), gdzie pobrane zostaną Twoje odciski palców i złożysz wzór podpisu, który zostanie zamieszczony w dowodzie.

W przypadku daty upływu dowodu należy złożyć wniosek nie później niż 30 dni przed dniem wpisanym w dokumencie.
Jeśli więc ktoś ma dokument ważny np. do lutego 2023 r., to powinien wybrać się do nas jak najszybciej.

Co jest potrzebne do wyrobienia nowego dokumentu tożsamości?
Oprócz wniosku konieczne jest odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód lub paszport, lub inny dokument ze zdjęciem - aktualnym (w przypadku dzieci legitymacja szkolna lub akt urodzenia).

Jeżeli chcesz otrzymać informację, że Twój dokument jest już gotowy do odbioru we wniosku należy wpisać swój numer telefonu lub adres e-mail. Wówczas podczas składania wniosku otrzymasz sms i/lub e-mail z kodem, który należy podać urzędnikowi albo samodzielnie potwierdzić na stronie gov.pl.

Jednocześnie w rządzie trwają prace, by plastikowego dokumentu nie trzeba było ze sobą wszędzie nosić, a aplikacja mObywatel była równoznaczna właśnie z fizycznym dowodem. Przy czym to bynajmniej nie oznacza, że tradycyjne dokumenty przestają istnieć albo nie trzeba już ich wyrabiać. Należy bowiem pamiętać, że aplikacja jest w praktyce tylko cyfrową wersją fizycznego dowodu. Nadal pozostanie więc obowiązek jego wyrobienia lub wymiany, gdy tylko utraci ważność.

Wniosek o wydanie Dowodu Osobistego można pobrać TUTAJ.

Wzór wniosku o wydanie Dowodu Osobistego można pobrać TUTAJ.

Więcej informacji: tel.: 95 7 216 543 lub e-mail: p [dot] ussatskwierzyna [dot] pl