83. ROCZNICA SOWIECKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ, ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA

17.09.2022

16 września br., w przeddzień 83. Rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę, na Cmentarzu Komunalnym w Skwierzynie, przy udziale asysty wojskowej z 35 SdrOP, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń.

Rosyjska Agresja w 1939 roku była tragedią dla tysięcy ludzi zamieszkujących wschodnią Polskę. Była to straszna zbrodnia i naszym obowiązkiem jako obywateli jest podtrzymywanie pamięci o tych wydarzeniach, musimy o tym mówić głośno, co wydarzyło się 83 lata temu, aby zachować w pamięci bohaterów tamtych dni – powiedział podczas wystąpienia
Burmistrz Skwierzyny – Lesław Hołownia.

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę która rozpoczęła się 17 września 1939 roku. W tych dniach wspominamy losy Polaków zesłanych na Syberię. Dla Sybiraków i Kresowian jest to data, która stała się symbolem i sposobem na zachowanie w pamięci Polaków historii tych wydarzeń.

Na zakończenie uroczystości został odczytany Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Delegacje złożyły pod pomnikiem Zesłańców Sybiru wiązanki kwiatów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Wojska Polskiego, jednostek organizacyjnych Gminy, spółek gminnych,  stowarzyszeń, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe i młodzież szkolna.