JEST MISTRZOSTWO!

02.11.2021

W miniony weekend w Stadninie Koni Arabskich w Michałowie (woj. Świętokrzyskie) rozgrywano XII Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi. Wzięła w nich udział mieszkanka naszej gminy Pani Aleksandra Rachut, która  po 6-letniej przerwie powróciła do sportu. Tym razem startowała na wyhodowanym przez siebie siwym wałachu rasy czystej krwi arabskiej o imieniu Emisfero, który w tym roku skończył 6 lat. Para podczas zawodów wystartowała w trzech konkurencjach. Po równych przejazdach w sobotnich półfinałach i niedzielnych finałach zawody ukończyli z następującymi wynikami:
- Classic Pleasure 3 miejsce, brązowy medal i tym samym II Wicemistrzostwo Polski,
- Traditional Arabian Riding 2 miejsce , srebrny medal i I Wicemistrzostwo Polski,
- Polski Strój Historyczny 1 miejsce, złoty medal i Mistrzostwo Polski.
Konkurencje, w jakich startowała polegają na ocenie konia w różnych jego chodach. Ocenia się ruch, prawidłowość wykonania programu oraz współpracę konia z jeźdźcem. Dodatkowo w konkurencjach kostiumowych 25% punktacji sędziowskiej otrzymuje się za strój.
Pani Aleksandra konno jeździ od dziecka, a przez całe życie wspiera ją rodzina, zwłaszcza tata – Dariusz Kowalski, który towarzyszył jej podczas tegorocznych Mistrzostw.
Zawodniczka prowadzi własną stajnię – Stajnia ASALA i szkółkę jeździecką, która mieści się w Świniarach. Obecnie w stajni znajduje się 8 koni, w tym 3 konie czystej krwi arabskiej.

Zdjęcia: Karolina Misztal