ĆWICZENIA RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

21.10.2021

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świniarach wspólnie z zaprzyjaźnioną jednostką  z Lipek Wielkich wzięli udział w ćwiczeniach ratownictwa technicznego oraz pierwszej pomocy zorganizowanych w Świniarach. Podczas ćwiczeń druhowie mogli się pochwalić nowym sprzętem oraz umundurowaniem na którego zakup otrzymali dotację w wysokości 7400 zł. Zakupione zostały dwa ubrania specjalne sfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi w ramach rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Druhowie mieli okazję na wspólne spotkanie oraz udział w ćwiczeniach w zakresie niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Podczas ćwiczeń zostało przeprowadzone szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Celem było uświadomienie społeczeństwu jak ważne dla poszkodowanych są pierwsze minuty i jakie działania należy podjąć przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Druhowie tłumaczyli, aby nie bać się udzielić pierwszej pomocy gdyż możemy w ten sposób uratować czyjeś życie.  Każdy miał możliwość przećwiczenia pod okiem przeszklonych druhów. Chętnie ćwiczyli najmłodsi oraz dorośli. Do ćwiczeń został wykorzystany fantom oraz AED (defibrylator ćwiczebny).

Na zakończenie wszyscy uczestniczący druhowie oraz mieszkańcy zostali poczęstowani przez druhów naszej jednostki pyszną grochówką i kiełbaską. W miłej atmosferze druhowie wymieniali się własnymi doświadczeniami.