NOWY INTERNAT I ZAGRANICZNY STAŻ ZAWODOWY WE WŁOSZECH DLA UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. S. LEMA W SKWIERZYNIE

24.09.2021

1 września, tegoroczna gminna inauguracja roku szkolnego odbyła się na terenie internatu Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Lema w Skwierzynie.

Gospodarze i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym przecięciu wstęgi budynku placówki, której mieszkańcami są uczniowie tej szkoły.

Budynek został wyremontowany w ramach projektu: „ Termomodernizacja obiektu użyteczności publicznej- Internat Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy 2-go Lutego w Skwierzynie”.

Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – LUBUSKIE 2020 oraz dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Remont budynku objął m.in.: wymianę stolarki drzwiowej, wymianę stolarki okiennej, wymianę pokrycia i ocieplenie dachu, wymianę centralnego ogrzewania wraz z piecem grzewczym. Głównym jego celem jest poprawa termoizolacyjności i zmniejszenia zużycia energii w budynku internatu.

Następnego dnia uczniowie wrócili do swoich klas, nauczycieli oraz rówieśników i rozpoczęli naukę.

Podczas gdy pierwszy tydzień szkoły dobiegał końca, grupa 42 uczniów i 3 nauczycieli pakowała walizki. Zbliżała się wielka przygoda.

5 września wszyscy wyjechali na dwa tygodnie do Włoch. Uczniowie ZSTiO w Skwierzynie, jako jednej z siedmiu szkół w województwie odbyli praktyki zawodowe poza granicami Polski. Wyjazd ten został zrealizowany przez szkołę w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Europejskie staże na drodze ku sukcesom zawodowym uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Lema w Skwierzynie.

W projekcie wzięli udział uczniowie kształcący się na kierunkach Technik hotelarstwa, Technik logistyk /  Technik spedytor oraz Technik mechanik / mechanik pojazdów samochodowych. Realizując staż , uczestnicy mobilności zdobyli bogate doświadczenie zawodowe i kompetencje odpowiadające potrzebom rynku pracy.

Na co dzień grupa przebywała w mieście Misano Adriatico, położonym nad samym morzem Adriatyckim, w hotelu Park Hotel Kurssal, 30m od plaży.

Dodatkowo uczestnicy wyjazdu wzięli udział w bogato przygotowanym programie kulturowym odwiedzając malowniczą Wenecję, zabytkową Bolonię oraz bajkowe San Marino. Ponadto uczniowie w zawodzie technik mechanik / mechanik pojazdów samochodowych odwiedzili muzeum i fabrykę Ferrari w miejscowości Maranello.

„Uczniowie spisali się na medal i pokazali z jak najlepszej strony, godnie reprezentowali szkołę i nasz kraj. Pochwały słychać było każdego dnia. Jesteśmy z nich dumni”- opisuje jedna z nauczycielek.

Dwa tygodnie minęły bardzo szybko, czas pożegnania nie obył się bez łez. Żal było wyjeżdżać. To była wspaniała przygoda i wielka życiowa szansa na zdobycie nowych umiejętności, którymi niejeden uczeń zapewne pochwali się w przyszłości. Uczestnictwo w projekcie dało tym młodym ludziom wiele możliwości. Czy z nich skorzystają? Czas pokaże.

Paulina Kupińska

Więcej informacji i zdjęć na:

 https://zstioskwierzyna.edupage.org/

https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-Technicznych-i-Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85cych-im-S-Lema-w-Skwierzynie-395962003866157