OGÓLNODOSTĘPNY DEFIBRYLATOR AED NA BUDYNKU URZĘDU MIEJSKIEGO

27.04.2021

Na budynku Urzędu Miejskiego w Skwierzynie, tuż przy drzwiach wejściowych, umieszczony został defibrylator AED Philips FRx HeartStart, urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Za pomocą poleceń głosowych i wizualnych potrafi przeprowadzić, nawet osobę bez przygotowania medycznego, przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć. Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, często mylonego z zawałem. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu. Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia.

Defibrylator AED został zakupiony ze środków budżetu Gminy Skwierzyna i kosztował prawie 10 tys. złotych. Defibrylator znajduje się pod stałym monitoringiem kamer oraz został wyposażony w system lokalizacji GPS.

Na terenie Skwierzyny taki sam ogólnodostępny defibrylator znajduje się również na budynku Nadleśnictwa przy ul. 2-go Lutego.   

FILM INSTRUKTAŻOWY: