ZA NAMI II SKWIERZYŃSKI CHARYTATYWNY BIEG MIKOŁAJKOWY!

12.12.2019

8 grudnia (niedziela) Skwierzyński rynek zmienił się w arenę zmagań sportowych dla „Świętych Mikołajów”, a to za sprawą biegu Mikołajowego. Po raz drugi nasza impreza o charakterze Charytatywnym wspiera wychowanków Domu Dziecka w Skwierzynie. Zabrane pieniądze pozwolą na zakup prezentów Mikołajkowych dla wszystkich dzieci ze skwierzyńskiej placówki.
Impreza rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem, a to wszystko za sprawą wydłużenia czasu pracy biura zawodów, które przeżywało istne oblężenie na kilka minut przed 15.00. Po podliczeniu wszystkich wydanych numerów startowych okazało się , że w zawodach czynnie bierze udział 415 zawodników i zawodniczek! To bez wątpienia tegoroczny rekord frekwencji podczas imprez biegowych organizowanych w naszej okolicy.
Około godziny 15.15 na płytę rynku przyjechał długo wyczekiwany Święty Mikołaj – jeden z wielu tego dnia. Dzięki uprzejmości Pana Michała Piechowiaka z Przytocznej sanie z reniferami zamienił na 8-mio litrowego cadilaca imperial, którym podjechał pod samą scenę. Po przywitaniu wszystkich zebranych przystąpiliśmy do rywalizacji sportowej. Poniżej prezentujemy najlepsze zawodniczki oraz najlepszych zawodników w biegach dzieci i młodzieży:

kat. dzieci do lat 3
Dziewczęta
1 Aleksandra Kieżuń
2 Porazińska Lena
3 Michalina Sylwestrzuk

Chłopcy
1 Aleksander Krajewski
2 Marcel Żeno
3 Romek Andrzejewski

Kat. dzieci 4-6 lat
dziewczęta
1 Iga Macińska
2 Milena Żeno
3 Kornelia Stefankowska

chłopcy
1 Aleksander Kaczmarek
2 Antoni Kubiak
3 Miłosz Łukaszewicz

kat. dzieci 7-10 lat
Dziewczęta
1 Zuzanna Kraj
2 Aleksandra Dudkiewicz
3 Hanna Kaczmarek

chłopcy
1 Oliwier Cieślak
2 Kacper Lis
3 Dawid Gmienza

kat. dzieci i młodzież 11-15 lat
dziewczęta
1 Oliwia Turek
2 Kinga Bednarek
3 Agnieszka Waroch

Chłopcy

1 Beniamin Kurcin
2 Michał Guść
3 Wiktor Zmijewski

Po zakończeniu biegów dzieci nastąpiła, krótka i bardzo energetyczna rozgrzewka, którą ze sceny poprowadziła Pani Alicja Ignas Ignaszewska. Pogoda nie rozpieszczała nikogo więc taka forma rozgrzewki była wręcz idealna, nawet przestało padać. Po niecałym kwadransie wszyscy byli gotowi do startu, który poprzedziło tradycyjne odliczanie od 10…
Trasa biegu głównego wynosiła zaledwie 1km (1000m). Wszystko po to aby dać możliwość wzięcia w nim udziału bezwzględnie wszystkim. Pobiegły zatem całe rodziny. Dorośli, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Obrazek finiszującego peletonu Świętych Mikołajów był niesamowity!
W kategorii Open Kobiet najlepiej poradziły sobie:
1 Paulina Kaczmarek
2 Nikola Baryła
3 Michalina Kaczmarek

wśród mężczyzn zwyciężyli:
1 Mateusz Wieczorek
2 Marcin Żeno
3 Janusz Romanik

Po upływie 10 minut wszyscy zawodnicy byli już na mecie. Organizatorzy zapewnili wszystkim ciepłą kawę, herbatę i gorącą grochówkę, którą przygotowali strażacy z OSP Świniary! Rodzice z przedszkola przy ul. Garnizonowej przygotowali kiermasz ciast i wypieków domowych, z którego dochód ze sprzedaży zasilił nasze puszki do kwestowania. Sam pomysł na pyszne ciastko do kawy w chłodny deszczowy wieczór – bajeczny!
Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne musieliśmy odwołać część artystyczną na scenie. Było zbyt ślisko. Nikt nie chciał ryzykować zdrowia występujących. Na wielkie uznanie jednak zasługują zespoły Sport Mix z Murzynowa oraz Nowinka ze Skwierzyny, które nie odmówiły nam pomocy w organizacji imprezy, za co bardzo serdecznie dziękujemy!
Po uroczystej dekoracji najlepszych sportowców nagrodziliśmy zwycięzców w konkursie na najlepsze Mikołajkowe przebranie. I tak, w kategorii indywidualnej, komisja sędziowska wybrała strój Jagody Ratajczak, która otrzymała multimedialny głośnik bezprzewodowy. Natomiast w kategorii rodzinnej, grupowej zwyciężył zaprzęg rodziny Kownackich: Justyna, Tomasz, Joanna, Magdalena, Michał. W ramach nagrody otrzymali bilety do Majalandu – Parku rozrywki w Kownatach ufundowany przez OSiR Skwierzyna.
W końcu nastąpił moment, na który czekali wszyscy zgromadzeni pod sceną, mianowicie losowanie nagród wśród wszystkich startujących numerów. Dzięki uprzejmości i hojności naszych sponsorów i partnerów: firma AM Okna ze Skwierzyny oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z przedstawicielem Panem Marcinem Romanowski nagród w loterii było naprawdę wiele. Ten punkt programu przyniósł chyba najwięcej emocji i radości wszystkim zgromadzonym. Bardzo dziękujemy!
Skoro jesteśmy przy podziękowaniach chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy tworzą razem z Nami historię Skwierzyńskiego Biegu Mikołajowego:
- Gmina Skwierzyna
- 35 Dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie
- Parafia św Mikołaja w Skwierzynie
- Dom Dziecka w Skwierzynie
- Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu
- Zarząd Powiatu Międzyrzeckiego
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
- Skwierzyński Ośrodek Kultury
- Centrum Integracji Społecznej
- Zakład Gospodarki Komunalnej
- OSP Skwierzyna
- OSP Świniary
- OSP Trzebiszewo
- OSP Murzynowo
- Daniel Andalukiewicz - fotografia
- Michał Piechowiak – cadilac imperial
- Alicja Ignaszewska – instruktor Zumba
- Michał Owsiak – Ratownictwo Medyczne
- AM Okna Skwierzyna
- Oferta AGD Włodzimierz Dubiec
- Algraf Agnieszka i Leszek Karczmarscy
- Sport Mix Murzynowo
- Nowinka Skwierzyna
-rodzice z przedszkola przy ul. Garnizonowej w Skwierzynie

Dziękuję wszystkim mieszkańcom Skwierzyny oraz całego Powiatu Międzyrzeckiego za obecność, zaangażowanie, trudy rywalizacji sportowej i otwarte serce podczas zbiórki na szczytny cel. Z przyjemnością informuję, że podczas tegorocznej edycji biegu udało się zebrać kwotę 3.776,49 zł + 20 Euro!!! (3.136,00 zł sprzedaż cegiełek podczas biegu, 640,49 zł przekazane od reprezentacji Wojsk USA stacjonujących w Skwierzyńskim Garnizonie). Pieniądze zostały już przekazane Dyrekcji Domu Dziecka w Skwierzynie i z pewnością zostaną dobrze wykorzystane.

Ze sportowym pozdrowieniem
Jakub Nawrot
OSiR Skwierzyna

foto: Daniel Andalukiewicz