JESIEŃ ŻYCIA MA WIELE BARW!!!

31.10.2019

Październik obchodzony był w naszej gminie pod hasłem miesiąca seniora. Do seniorów skierowana została bogata oferta zajęć i spotkań o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, edukacyjnym i integracyjnym.

Miesiąc seniora otwarty został wraz z inauguracją roku akademickiego Skwierzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas uroczystości seniorzy szczególnie zasłużeni dla Miasta Królewskiego otrzymali z rąk burmistrza Pana Lesława Hołowni medale Bene Meritus. Padło wiele słów życzliwości i uznania skierowanych do aktywnych słuchaczy. Po wykładzie inauguracyjnym odbył się piknik integracyjny przy Dziennym Domu „Senior-Wigor”.

9 października w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury zorganizowany został Koncert z okazji Dnia Seniora. W tym szczególnym dniu burmistrz Pan Lesław Hołownia złożył symboliczną wiązankę kwiatów na ręce wiceprzewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów- pani Józefy Kotwickiej. Specjalnie dla seniorów wystąpiły przedszkolaki i zespół taneczny Trans. Zaśpiewał także pan Andrzej Dawidowicz oraz człowiek, który „cały jest muzyką”- nietuzinkowy akordeonista Mariusz Ambrożuk. Po części artystycznej seniorzy otrzymali słodki upominek.

Kolejnym wydarzeniem adresowanym w październiku do seniorów był Dzień Otwarty Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Placówka oferuje bogatą ofertę zajęć dla wszystkich chętnych seniorów, jest także miejscem spotkań różnych grup senioralnych. W tym dniu pracownicy Domu witali gości staropolską przekąską oraz herbatką z sokiem z własnej spiżarni. Seniorzy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu, porad dietetycznych i fizjoterapeutycznych oraz lecznictwa naturalnego. Odbyła się gimnastyka na świeżym powietrzu, zajęcia manualne, wykłady, występ kabaretu oraz turniej w bulle o puchar Przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów.  

21 października zorganizowany został wykład pod hasłem „Bezpieczny Senior”. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych prelekcje przeprowadzili przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji z Międzyrzecza, dzielnicowi z Komisariatu Policji ze Skwierzyny oraz pedagog i kurator sądowy, specjalista od spraw przemocy- Pani Beata Konieczna.

Przez cały miesiąc w Dziennym Domu „Senior-Wigor” odbywały się zajęcia taneczne i krawieckie dla seniorów w ramach projektu „Sprawni, aktywni, szczęśliwi”, współfinansowanego ze środków Województwa Lubuskiego.

Zwieńczeniem miesiąca seniora był Bal Seniora, który odbył się 23 października w Domu Weselnym „Bocianie Gniazdo”. Przy muzyce zespołu „Music Cafe” bawiło się ponad 100 seniorów. Dodatkową atrakcją balu był pokaz tańca w wykonaniu skwierzyńskich seniorów. W pięknym stylu zakończyliśmy październikowe obchody, które dostarczyły naszym seniorom niecodziennych wrażeń i niewątpliwie na stałe zapiszą się w ich pamięci.

Wydarzenia w ramach miesiąca seniora organizowane były przy wsparciu Dziennego Domu „Senior-Wigor”, Stowarzyszenia Zielona Przystań, Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skwierzynie oraz Miejskiej Rady Seniorów.

Finansowanie działań: Gmina Skwierzyna, Województwo Lubuskie, Gospodarczy Bank Spółdzielczy SGB Międzyrzecz.

 

Informacja:

Agata Smoleń