UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH ORAZ OFIARY NAZISTOWSKIEGO OBOZU W SKWIERZYNIE

10.09.2018

7 września miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika w parku przy skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Dworcowej. Uroczystości została rozpoczęta mszą świętą w kościele Zbawiciela, po której uczestnicy oraz zaproszeni goście przeszli na miejsce wydarzenia.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Skwierzyny – Lesław Hołownia w swoim wystąpieniu powiedział: „Pamięć mieszkańców Skwierzyny o bohaterach Powstania Wielkopolskiego zamordowanych przez niemieckich nazistów będzie wieczna. Ten Pomnik wyrzeźbiony w twardej granitowej skale będzie przez kolejne wieki przypominał mieszkańcom Skwierzyny i całemu światu o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce i możemy świętować obchody 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”. Następnie głos zabrali także Robert Paluch Wicewojewoda Lubuski oraz Grażyna Woźna - wnuczka więźnia obozu w Skwierzynie.

O uroczyste odsłonięcie pomnika poproszono: Wicewojewodę Lubuskiego - Roberta Palucha, Burmistrza Skwierzyny - Lesława Hołownię, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Skwierzynie - Zofię Zawłocką, Radnego Rady Miejskiej w Skwierzynie , pomysłodawcę Pomnika - Zygmunta Kadłubiskiego oraz Bogumiła Krawińskiego - syna Jana Krawca legionisty legionów Józefa Piłsudskiego.

Pomnik został poświęcony przez ks. Kazimierza Małżeńskiego - proboszcza parafii w Skwierzynie.

Po odsłonięciu został odczytany wojskowy apel poległych, po którym oddano salwę honorową. Na zakończenie mieszkańcy i zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty, a mieszkańcy mogli udać się na koncert plenerowy w czasie którego wystąpili: Zespół „ECHO” oraz Zespół Taneczny „Trans”.

Na odsłonięcie przybyli tłumnie mieszkańcy Skwierzyny, Radni, Sołtysi, Dyrektorzy i uczniowie. Całości dopełniała kompania honorowa WP wraz z orkiestrą wojskową z Żagania.