Gmina Skwierzyna (52o35’56’’N, 15o30’22’’E) to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną odpocząć na łonie natury z dala od miejskiego hałasu. „Zielona perła” na północy województwa lubuskiego ma niezwykle bogatą ofertę turystyczną, z której każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.
Przepiękne lasy, które nie tracą swojego uroku nawet w chłodniejszych porach roku, pola usytuowane w pobliżu rzek, malownicze krajobrazy i architektura nosząca ślady minionych wieków. W sołectwach przynależnych do gminy zaprojektowano wiele szlaków turystycznych, dzięki którym podróż przez malowniczą krainę jest czystą przyjemnością. Z myślą o wszystkich odwiedzających okolicę postawiono tablice informacyjne oraz szczegółowo oznakowano trasy turystyczne, by maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo osób, które zdecydują się na wypoczynek w tych stronach.
Burmistrzem Skwierzyny jest Wojciech Kowalewski.
-
Dobrojewo (52o41’19,6’’N, 15o28’02,5’’E)
Dobrojewo usytuowane między Murzynowem a Gościnowem to niewielka miejscowość położona z dala od zgiełku miasta. Okolice sołectwa to alternatywa dla tych, którzy poszukują ekologicznych miejsc na swój wypoczynek. Czyste powietrze, zielone tereny niezwykle bogate pod względem gatunków roślin i zwierząt to tylko nieliczne z oferowanych atrakcji. Przede wszystkim na uwagę zasługuje Kościół Świętej Trójcy w Dobrojewie z początku XX w. Przy świątyni znajduje się poniemiecki cmentarz oraz stalowa dzwonnica. Warto odwiedzić Izbę Edukacji Leśnej, gdzie przechowywane są eksponaty związane z historią leśnictwa, ale nie tylko. W czterech izbach urządzono muzeum, a tam odnaleźć można np. przedmioty wojskowe czy eksponaty materialnej kultury mieszczańskiej i ziemiańskiej.
Już samo położenie wsi na skraju Puszczy Noteckiej czyni ją miejscem niezwykle ciekawym, szczególnie w cieplejszych porach roku. Rzadka fauna i flora daje schronienie niezwykłym, bezcennym gatunkom roślin i zwierząt. Spotkać tu możemy np. objętego ochroną storczyka plamistego. Jego powszechne występowanie powoduje, że latem okoliczne pola zamieniają się w prawdziwy teatr barw.
W tutejszych lasach i na polach natrafić można na sarny, jelenie, dziki, kuny czy lisy, a przepływające przez Gminę Skwierzyna rzeki - Warta, Obra- są szczególnie doceniane przez miłośników wędkarstwa. Zwłaszcza Obra jest jedną z najbardziej łownych rzek regionu. Dodatkowym walorem turystycznym jest możliwość odbywania długich wycieczek korytami rzeki; jest to idealne miejsce dla fanów sportu kajakowego. Szlaki rzeczne ciągną się przez najciekawsze miejsca w okolicy. Ogromne wrażenie robią powalone drzewa, często za sprawą występującego w okolicy bobra. Dzięki różnorodnej roślinności podróż jest wyjątkowym przeżyciem, które na długo zapadnie w pamięć każdego turysty.
Sołtysem Sołectwa Dobrojewo jest Władysław Banicki.
-
Gościnowo (52o40’55’’N, 15o25’45’’E)
Kolejną ciekawą propozycją na terenie Gminy Skwierzyna jest Gościnowo. Wieś założona została we wrześniu 1613 roku przez starostę międzyrzeckiego- Aleksandra Zborowskiego. W przeszłości, w latach 1975-1998 Gościnowo administracyjnie przynależało do województwa gorzowskiego. W 2008 roku do Gościnowa włączono przysiółek- Osetnica.
Jak większość miejscowości w tym rejonie również Gościnowo posiada bogatą ofertę turystyczną. W centrum wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z nagrobkami z 1880 roku; założony został w poł XIX wieku i działał do końca II wojny światowej.
W ramach akcji Ocalić od zapomnienia cmentarz odtworzono i dziś funkcjonuje w postaci lapidarium. W pobliżu znajduje się również cmentarz katolicki z pomnikiem, na którym widnieją nazwiska żołnierzy niemieckich, którzy ponieśli śmierć na frontach w latach 1914-1920.
Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku przygotowano szeroką ofertę, w której znajdziemy min. możliwość odbywania długich wycieczek szlakami, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by zaprezentować najciekawsze miejsca w okolicy.
W pobliżu znajduje się cała sieć szlaków turystycznych oraz liczne ścieżki edukacyjne. W pobliskich lasach odnaleźć można wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Podczas pieszych przechadzek czy rowerowych wycieczek natrafić można na drzewa takich gatunków jak dąb, sosna czy olcha, a żywe pomniki przyrody odnajdujemy na ternie całej gminy. Warto zaznaczyć, że dzięki występowaniu w większości drzew iglastych tereny gminne cieszą oko cały rok, a szlaki turystyczne nie pustoszeją nawet w chłodniejszych miesiącach.
Sołtysem Sołectwa Gościnowo jest Anna Kłos.
-
Krobielewko (52o38’20’’N, 15o43’29’’E)
Szczególne znacznie dla Krobielewka ma jego położenie, ponieważ miejscowość znajduje się na skraju Puszczy Noteckiej. Zalążkiem wsi była osada o nazwie Krobielewo. Warto zaznaczyć, że Krobielewko to wieś o XVII wiecznym rodowodzie holenderskim. W roku 1939 Wehrmacht wybudował tutaj drewniany most na Warcie, a trzeba zaznaczyć, że był to najdłuższy drewniany most III rzeszy.
Odwiedzając miejscowość warto odwiedzić kościół filialny z 1924r., budownictwo wiejskie z II połowy XVIII wieku oraz budynki dawnego urzędu celnego. Znajdziemy tutaj również zabudowania niemieckiej strażnicy granicznej, dwór z końca lat XIX w. oraz dawną siedzibę nadleśnictwa. W centrum Krobielewka postawiono kompozycję rzeźbiarską- Głaz Edka, która wykonana została min. z polnych kamieni, drewna i opon; poza tym okolica to przede wszystkim piękne krajobrazy, rozległe pola i łąki, które cieszą oko o każdej porze roku. Dla osób nastwionych na aktywny wypoczynek idealne okażą się wyznaczone trasy, po których można poruszać się zarówno pieszo jak i rowerem.
Sołtysem Sołectwa Krobielewko jest Barbara Konopska.
-
Murzynowo (52o38’ 31,35’’N, 15o27’ 3,16’’E)
Gmina Skwierzyna liczy siedem sołectw. Jednym z największych jest Murzynowo. Jest to duża wieś położona obok prawego brzegu Warty, w odległości ok. 6 km na północny wschód od Skwierzyny. Dawniej miejscowość miała status wsi królewskiej, w starostwie międzyrzeckim.
Malownicze położenie Murzynowa sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane każdego roku przez turystów z różnych stron Polski. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zespół przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni 302 ha, który powstał w celu ochrony walorów widokowych i estetycznych krawędzi doliny warciańskiej pomiędzy Kijewicami a Osetnicą. W tym niezwykłym miejscu znajduje się kilkadziesiąt drzew o wymiarach pomnikowych, siedlisko wielu gatunków ptaków. Atutem okolicy ściągającym każdego roku rzesze turystów jest nieprzeciętna obfitość lasów w grzyby. Każdej jesieni pobliskie tereny zamieniają się prawdziwy „grzybowy raj”. Położenie Murzynowa w pobliżu Warty, to idealna propozycja dla pasjonatów wędkarstwa, którzy w ciszy i spokoju mogą oddawać się swojej pasji.
Będąc w okolicy warto odwiedzić obecny kościół, którego powstanie przypada na 1837 r. Pierwszą świątynię w Murzynowie ufundował w roku 1774 ostatni starosta międzyrzecki, kasztelan krakowski A. Jabłonowski.
Sołtysem Sołectwa Murzynowo jest Kamil Różycki.
-
Świniary (52o37’58,2’’N, 15o35’35,0’’E)
Miejscowość położona w dolinie Warty, ok. 7km na północny wschód od Skwierzyny. Sołectwo Świniary obejmuje trzy miejscowości: Świniary, Nowy Dwór oraz Jezierce, natomiast całość sołectwa znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej.
W Świniarach podziwiać możemy neogotycki kościół filialny. Wyjątkowo cenne jest historyczne wyposażenie świątyni: retabulum ołtarzowe oraz cynowe świeczniki. W sołectwie mieści się park krajobrazowy, a na jego terenie pomnikowe dęby oraz staw. Warta uwagi jest również dawna oficyna dworska z 1911 roku. W okolicy znajduje się osada leśna Jezierce. Dawniej była to wieś, aktualnie Jezierce to leśniczówka położona przy jeziorze kilka kilometrów od Świniar. Niedaleko wsi, obok leśniczówki Leszczyny mieszczą się dwa torfowiska: Koza oraz Leszczyny, na których terenie spotkać można okazy takich roślin jak żurawina błotna czy rosiczka okrągłolistna.
Opisując tereny sołeckie nie można pominąć Nowego Dworu. Wieś pochodząca z XVII w. mieści się na południowym skraju Puszczy Noteckiej. Tutaj z całą pewnością na uwagę zasługuje neogotycki kościół z XIX w. oraz rozległy park krajobrazowy z pozostałościami po dawnym neoklasycystycznym pałacu. Ponadto Świniary to przede wszystkim piękne i ekologiczne tereny, świeże powietrze i spokój od miejskiego zgiełku.
Sołtysem Sołectwa Świniary jest Aleksandra Rachut.
-
Trzebiszewo (52o38’N, 15o23’E)
Malownicza wieś położona nad Wartą, na trasie między Skwierzyną a Gorzowem Wielkopolskim. Na przestrzeni wieków przynależność administracyjna Trzebiszewa wielokrotnie się zmieniała, jednak od roku 1993 wieś powróciła do powiatu międzyrzeckiego. Samo powstanie miejscowości datowane jest na XIV wiek.
W Trzebiszewie znajduje się neogotycki kościół, który wzniesiony został w latach 1846-1848. Turyści odwiedzający te strony podziwiać mogą architekturę z XIX w. o surowych cechach klasycystycznych. Charakterystyczna dla tego stylu jest m.in. prostota budowli, oszczędność w zdobieniu oraz przeważające proste linie.
Świeże powietrze, zielone tereny, a w pobliżu wsi użytek ekologiczny- „Staw Raby”- to atuty tej okolicy. Prawdziwym skarbem, a zwłaszcza dla obserwatorów ptaków jest występowanie na pobliskich terenach bielika. O drapieżnej naturze pięknego ptaka turyści mogą przekonać się w trakcie polowań, którym oddaje się na nadwarciańskim brzegu.
Sołtysem Sołectwa Trzebiszewo jest Dorota Burzyńska.
-
Wiejce (52o38’45,2’’N, 15o45’19,8’’E)
Wieś położona na prawym brzegu Warty, na skraju Puszczy Noteckiej w odległości ok.18km na północny wschód od Skwierzyny.
Dawniej w I połowie XIX w. miejscowość należała do właścicieli Goraja, a następnie przeszła w ręce majora von Jena-Kothen. To właśnie major wybudował tutaj folwark oraz dwór z przynależnym parkiem. Z biegiem czasu dwór został rozbudowany i przybrał formę neobarokowego pałacu.
Na przestrzeni lat funkcje, jakie pełnił pałac również ulegały zmianom. Kolejno funkcjonowała tu szkoła, ośrodek kolonijny, a w końcowym efekcie w latach 2001-2003 powstał luksusowy hotel. W Wiejcach znajduje się również Bismarckstein- głaz Bismarcka, na którym dawniej umieszczona była podobizna kanclerza.
Poza zabytkami okolica sołectwa to przede wszystkim przepiękne gęste lasy, tajemnicze zagajniki i widoczne z każdej strony pola. Wiejce to prawdziwa „perła” regionu. Niezwykła architektura przywodząca na myśl dawne dzieje w połączeniu z bujną zielenią regionu tworzą wspaniałą całość.
Niezwykłe bogactwo okolicznych lasów sprawia, że każdego roku do Wiejc ściągają tabuny miłośników grzybobrania. To właśnie tutaj pierwszy raz zorganizowano Święto Podgrzybka- coroczną już dziś imprezę promującą tereny Puszczy Noteckiej. To wyjątkowe miejsce docenione zostało również przez myśliwych, ponieważ lasy bogate są w takie gatunki zwierząt jak sarny, dziki oraz jelenie.
Sołtysem Sołectwa Wiejce jest Mirosław Gołaś.