KORONAWIRUS - INFORMACJE

 

SKWIERZYŃSKI SZPITAL WZBOGACIŁ SIĘ O NOWY SPRZĘT - STACJĘ DO DEZYNFEKCJI RĄK (29.05.2020r.)

Z inicjatywy Władysława Komarnickiego - senatora RP Szpital im. dr n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie otrzymał bezdotykowy automat do dezynfekcji rąk.

W oficjalnym dziś przekazaniu sprzętu uczestniczyli: Władysław Komarnicki - senator RP, Lesław Hołownia - burmistrz Skwierzyny, Rafał Maćkowiak - prezes spółki Rasska, Edyta Broniewska - prezes skwierzyńskiego szpitala, Jolanta Prędkiewicz - naczelna pielęgniarka szpitala oraz Anna Pabiniak - pielęgniarka epidemiologiczna szpitala.

- Bardzo się cieszę, że inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem p. Rafała i w skwierzyńskim szpitalu stanęła bezdotykowa stacja do dezynfekcji rąk, dzięki któremu mieszkańcy Skwierzyny będą czuli się bezpieczniej - powiedział Władysław Komarnicki.

- Pomysł na zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia narodził się w mojej głowie podczas narodowej kwarantanny - mówił Rafał Maćkowiak, prezes zarządu Rasska Sp. z o.o. ze Swarzędza i jednocześnie darczyńca. Cieszę się, że dziś mogę takie urządzenie przekazać szpitalowi w Skwierzynie.

- W imieniu mieszkańców Skwierzyny i personelu medycznego bardzo dziękuję za przekazany dziś sprzęt do dezynfekcji rąk. Dzięki niemu będziemy czuli się bezpieczniej i będzie nam łatwiej zwalczać pandemię koronawirusa - zaznaczył Lesław Hołownia.

Automatyczna stacja z dozownikiem stanęła na korytarzu w okolicach miejsca rehabilitacji budynku A skwierzyńskiego szpitala.


ŁAGODZENIE OBOSTRZEŃ - IV ETAP (27.05.2020r.)


NIE ODKŁADAJ WIZYTY U LEKARZA! (26.05.2020r.)

Drodzy pacjenci, mieszkańcy Skwierzyny - nie odkładajcie wizyt u lekarza! Szpital w Skwierzynie jest gotowy na przyjęcia pacjentów.

Zatroszcz się o swoje zdrowie i nie odkładaj leczenia na później. Oddziały szpitalne, poradnia lekarza rodzinnego, większość naszych poradni specjalistycznych i pracowni diagnostyczne przyjmuje pacjentów bez zmian. Wznawiane są zabiegi rehabilitacyjne w pracowniach w Skwierzynie i Przytocznej. Wizyty, badania oraz operacje i zabiegi realizujemy z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

 Z powodu zagrożenia koronawirusem dużo osób rezygnowało z wizyt u lekarzy i zaplanowanego leczenia. Cały czas należy zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń, ale każdy kto powinien skorzystać z porady lekarza czy wykonać niezbędną diagnostykę może bez obaw korzystać z usług skwierzyńskiego szpitala.

 Zapraszamy!

Alina Mandziuk
Biuro Zarządu
NZOZ Szpital w Skwierzynie


 

WAŻNY KOMUNIKAT - HALE SPORTOWE I REKREACYJNE (22.05.2020r.)

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Skwierzyny NR 0050.53.2020 z dnia 22 maja 2020 roku od najbliższego poniedziałku otwarte zostają dla stowarzyszeń i klubów sportowych  hale sportowe i rekreacyjne stanowiące własność Gminy Skwierzyna, wg. wytycznych wskazanych przez Ministerstwo Sportu (https://www.gov.pl/web/sport/rusza-iii-etap-odmrazania-polskiego-sportu), tj. między innymi:

Limity osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z danego obiektu, zostały dostosowane do ich powierzchni.

Powierzchnia

Liczba osób korzystających

Liczba trenerów

do 300 m²

12

1

od 301 m² do 800 m²

16

2

od 801 m² do 1000m²

24

2

powyżej 1000m²

32

3

 W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w salach i halach sportowych będą obowiązywać zasady takie jak:

 • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt (zarządca),
 • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
 • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
 • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po użyciu,
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
 • szczegółowe wytyczne Polskich Związków Sportowych dotyczące formuły prowadzenia zajęć.

APEL BURMISTRZA SKWIERZYNY DO MIESZKAŃCÓW (15.05.2020r.)

Szanowni Państwo,

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy (poza pewnymi wyjątkami), kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Przypominam, że obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy przebywania na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług.

Zdaję sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy zmęczeni tym, jak długo trwa obecna sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie. Wiosenna pogoda również sprzyja  większej swobodzie i rozluźnieniu rygorów. Nie jest to jednak niestety jeszcze moment, w którym możemy sobie na to pozwolić.

Pełną listę obowiązujących ograniczeń znajdą Państwo pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Zwracam się do Państwa z apelem o zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Jest to wyrazem troski i szacunku do osób przebywających w naszym otoczeniu.

Burmistrz Skwierzyny

Lesław Hołownia


INFORMACJA (14.05.2020r.)

Informujemy, iż Burmistrz Skwierzyny wydał zarządzenie zezwalające na otwarcie obiektów sportowych od 18 maja 2020 roku, zarządzanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie. Zarządzenie dotyczy następujących obiektów: Skwierzyna ul. Sportowa 1, (boisko trawiaste, boisko syntetyczne, kort tenisowy), Murzynowo ul. Sportowa 7 (boiska trawiaste).

Z obiektów będą mogły korzystać stowarzyszenia oraz kluby sportowe wyłącznie pod nadzorem trenerów i opiekunów.   

Szczegółowych informacji odnośnie harmonogramu udostępniania obiektów dla poszczególnych grup udziela Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skwierzynie.

Jednocześnie przypominamy, że nadal zamknięte pozostają place zabaw oraz siłownie plenerowe.


ŁAGODZENIE OBOSTRZEŃ - III ETAP (13.05.2020r.)


INFORMACJA (11.05.2020r.)

W związku z panującą epidemią w teorii każdy pacjent podejrzany o infekcję SARS-CoV-2 powinien zostać przebadany metodą RT-PCR, aby zakwalifikować go do grupy pacjentów zdrowych lub chorych, co stanowiłoby sytuację idealną. Takie rozwiązanie jest obecnie nie możliwe z powodu braku odpowiedniej ilości testów i ogromnych wyzwań logistycznych z tym związanych.

Sieć Laboratoriów Diagnostyka proponuje wykonywanie dla wszystkich chętnych do podjęcia współpracy instytucji i osób następujące badania:

-Koronawirus SARS-Co-V-2, przeciwciała IgG i IgM, test immunochromatograficzny (test kasetkowy) służący do jakościowego wykrywania przeciwciał w surowicy ludzkiej.

-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM/IgA, półilościowo (Vircell).

-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG półilościowo (Vircell).

-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgM/IgA SARS-CoV-2, półilościowo (Vircell).

-Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgA SARS-CoV-2, półilościowo (Euroimmun).

Badania te umożliwiają półilościową ocenę ludzkich przeciwciał w surowicy w celu wsparcia diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2 i stanowi uzupełnienie bezpośredniego wykrywania antygenu.
Oznaczenie przeciwciał umożliwia potwierdzenie zakażenia SARS-Co-V-2 u pacjentów z typowymi objawami oraz przy podejrzeniu przypadków bezobjawowych.
Powinny być wykonywane u osób, u których objawy infekcji pojawiły się lub kontakt z osobą podejrzaną o COVID-19 miał miejsce w okresie nie krótszym niż 7 – 10 dni.
Wyniki zawsze powinny być interpretowane razem z objawami klinicznymi.

W swojej ofercie posiadamy również badanie 4868 SARS – CoV-2 (Covid-19) badanie w kierunku koronawirusa SARS-Co-2 wykonywane jest metodą RT-PCR (wymaz), która pozwala na identyfikację sekwencji genów charakterystycznych dla wirusów z grupy betakoronawirusów (gen E) oraz genów specyficznych dla SARS CoV-2 (np. geny N, RdRp, ORF1ac). Badanie pozwala bezpośrednio potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS CoV-2. Badanie nie jest wykonywane w punktach pobrań DIAGNOSTYKA ze względów logistycznych, natomiast dostępne dla instytucji po wcześniejszym ustaleniu miejsca i czasu pobrania.

Powyżej opisane badania są bardzo istotne ze względów epidemiologicznych, a również jakże ważnego w obecnej sytuacji poczucia bezpieczeństwa pracowników instytucji, firm oraz mieszkańców w rozumieniu indywidualnej jednostki.

W związku z powyższym zapraszamy wszystkie firmy, instytucje do kontaktu w celu zaproponowania indywidualnych ofert na wykonanie powyżej wymienionych badań. Istnieje możliwość zorganizowania akcji pobrań dla większych grup jednocześnie w wyznaczonym i dogodnym dla obu stron dniu i miejscu lub w formie indywidualnych pobrań w dostępnych punktach Diagnostyki.

W przypadku zainteresowania wykonywaniem powyższych badań prosimy o kontakt. W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Zachęcam do współpracy.

Anna Mendowska
Przedstawiciel Medyczny
Region Zachodni Laboratorium Gorzów Wlkp.
tel.: 881 250 210


 INFORMACJA BURMISTRZA SKWIERZYNY WS. OTWARCIA PRZEDSZKOLI I KLUBÓW DZIECIĘCYCH (05.05.2020r.)

Burmistrz Skwierzyny informuje, iż kluby dziecięce oraz przedszkola nadal pozostaną zamknięte. Opracowane przez dyrektorów jednostek „Procedury epidemiczne”, zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego,zostały przesłane do akceptacji Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Międzyrzeczu.

W momencie otrzymania zwrotnej informacji z PSS-E w Międzyrzeczu oraz analizy bieżącej sytuacji epidemicznej, Burmistrz Skwierzyny podejmie decyzję o ewentualnym wznowieniu działalności klubów dziecięcych oraz przedszkoli.                                          

Burmistrz Skwierzyny
(-) Lesław Hołownia


KOMUNIKAT BURMISTRZA SKWIERZYNY WS. OTWARCIA BOISK I INNYCH OBIEKTÓW SPORTOWYCH (04.05.2020r.)

Szanowni Mieszkańcy Gminy Skwierzyna,

Mając na względzie zdrowie mieszkańców oraz potencjalne zagrożenie rozwoju epidemii koronawirusa, podjąłem decyzję o dalszym zamknięciu do odwołania boisk przyszkolnych, obiektów OSiR, stadionów, placów zabaw, siłowni plenerowych, miejsc rekreacji na terenie Gminy Skwierzyna. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie jesteśmy zobowiązani do podejmowania rozważnych decyzji, które minimalizują zagrożenia związane z panującą pandemią.

Prosząc o zrozumienie i dyscyplinę łączę wyrazy szacunku.                                                                                          

Z poważaniem
Burmistrz Skwierzyny 
(-) Lesław Hołownia


KRÓL WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO PRZYPOMINA!!! (15.04.2020r.)

Król Władysław Jagiełło przypomina - od 16 kwietnia 2020r. (czwartek) wszyscy mieszkańcy Gminy Skwierzyna w maseczkach!!!


POZDROWIENIA OD SKWIERZYŃSKIEJ MASKOTKI (13.04.2020r.)

Skwierzyńska maskotka pozdrawia Wszystkich mieszkańców naszej gminy i przypomina: Zostań w domu! Jak musisz wyjść to tylko w maseczce!

Może ona uchronić przed zakażeniem wirusem. Niech ta maseczka na twarzy, będzie symbolem szacunku dla drugiego człowieka, w tym trudnym dla nas Wszystkich czasie.

Chrońmy siebie, bliskich i znajomych.

#będziedobrze #bedziepieknie #będzienormalnie #rodzina #family #atmosfera #dobryhumor #dobrynastrój #zostańwdomu #przemyślenia #rozmowy #spokój #zrozumienie #bezpieczeństwo #czasspokoju #maseczka #nośmaseczkę #bezpieczeństwo #skwierzynacity #skwierzyna #gminaskwierzyna #urzadmiejskiwskwierzynie #postępowanie #zalecenia #wytyczne #zapobieganie  #mieszkańcyskwierzyny #szacunek #człowiek


PRZYPOMINAMY! (09.04.2020r.)


STRAŻACY W WALCE Z KORONAWIRUSEM (08.04.2020r.)

Od 24 marca 2020 roku strażacy jednostek OSP ze Skwierzyny, Murzynowa, Trzebiszewa i Świniar prowadzą działania w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Zadania jakie realizują to m.in.:
- przekazywanie mieszkańcom komunikatów przy pomocy urządzeń rozgłośnieniowych,
- codzienna dezynfekcja wyznaczonych miejsc publicznych,
- organizacja polowej izby przyjęć przy skwierzyńskim szpitalu,
- kolportaż maseczek wielokrotnego użytku dla gospodarstw domowych.

Apelujemy o powszechne używanie maseczek w miejscach publicznych. 

Wychodząc z domu załóżmy maseczkę - chrońmy siebie, bliski i innych.  

Materiał TVP Gorzów Wielkopolski dostępny TUTAJ.


MASECZKI DOJECHAŁY. AKCJA DYSTRYBUCJI TRWA! (07.04.2020r.)

Do Urzędu Miejskiego w Skwierzynie dotarło właśnie 5.000 szt. maseczek ochronnych. Obecnie skwierzyńscy urzędnicy przygotowują zestawy, które trafią do każdej rodziny na terenie gminy. W naszej samorządowej wspólnocie jest ponad 4.200 gospodarstw domowych.

Maseczki zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych przez naszych strażaków. Informujemy, iż skrzynki na listy zostały poddane dezynfekcji.

W przypadku większego zapotrzebowania na maseczki uszyją je wolontariuszki działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skwierzynie. Do tej pory Panie uszyły już ponad 1.500 szt., które zostały przekazane skwierzyńskiemu szpitalowi.

Wychodząc z domu załóż maseczkę. Może ona uchronić przed zakażeniem tym śmiercionośnym wirusem. Niech ta maseczka na twarzy, będzie symbolem szacunku dla drugiego człowieka, w tym trudnym czasie.


ZOSTAŃ W DOMU! JAK MUSISZ WYJŚĆ TO TYLKO W MASECZCE! (04.04.2020r.)

Zwracam się do wszystkich mieszkańców gminy Skwierzyna z apelem o powszechne używanie maseczek w miejscach publicznych. Informuję, że zamówiliśmy 5.000 szt. maseczek wielokrotnego użytku, które w przyszłym tygodniu dostarczymy (po 1 szt.) do każdej rodziny w naszej gminie (na terenie gminy Skwierzyna jest ok. 4.200 gospodarstw domowych).

W przypadku większego zapotrzebowania na maseczki uszyją je wolontariuszki działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Skwierzynie. Do tej pory Panie uszyły już ponad 1.500 szt., które zostały przekazane skwierzyńskiemu szpitalowi.

APELUJĘ

Wychodząc z domu załóż maseczkę.
Może ona uchronić przed zakażeniem tym śmiercionośnym wirusem. 
Niech ta maseczka na twarzy,
będzie symbolem szacunku dla drugiego człowieka, w tym trudnym czasie.  

Burmistrz Skwierzyny
Lesław Hołownia


POLOWA IZBA PRZYJĘĆ W SZPITALU W SKWIERZYNIE (03.04.2020r.)

Dnia 02.04.2020 roku Burmistrz Skwierzyny wystąpił do Wojewody Lubuskiego z prośbą o namiot pneumatyczny, który wykorzystany został jako polowa przyszpitalna izba przyjęć.

Z polecenia Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. namiot został dostarczony z ośrodka szkolenia KW PSP ze Świebodzina, który już po nieco godzinie przyjechał na teren szpitala, a strażacy z OSP w Skwierzynie ustawili go w miejscu wskazanym przez personel placówki. Namiot wyposażony jest w nagrzewnicę, oświetlenie, środki dezynfekcyjne, miejsce przyjęcia pacjentów.

Ponadto Burmistrz Skwierzyny wystąpił do dowódcy 151. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej ze Skwierzyny - ppłk. Artura Filipowicza o pomoc żołnierzy przy kontroli osób wchodzących do szpitala, którzy służbę pełnią przez całą dobę. Batalion wchodzi w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Każda osoba wchodząca na teren szpitala ma obowiązek przejść wstępne badanie (pomiar temperatury) oraz wypełnić ankietę w kierunku wywiadu zarażenia koronawirusem.


HARMONOGRAM DYŻURÓW APTEK W SKWIERZYNIE (03.04.2020r.)

Przedstawiamy Państwu harmonogram i godziny dyżurów aptek działających na terenie Gminy Skwierzyna.

Pełna lista z podziałem na dni dyżurów i godziny otwarcia dostępna jest TUTAJ.


WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY SKWIERZYNA (02.04.2020r.)

Od dnia 01.04.2020 r. decyzją Burmistrza Skwierzyny strażacy OSP prowadzą codzienną dezynfekcję wybranych miejsc publicznych na terenie gminy.


SKWIERZYNA:
- przystanek autobusowy ul. Batorego,
- przystanek autobusowy ul. Łokietka,
- ławki wokół ratusza + poręcze przy wejściu do ratusza,
- ławki ul. Piłsudskiego (deptak),
- przystanek PKS ul. Dworcowa,
- ławki na peronach PKP,
- brama cmentarna + punkty poboru wody,
- furtki i poręcze przy wejściach do kościołów (Zbawiciela i Św. Mikołaja),
- sygnalizacja świetlna przy ul. Batorego,


MURZYNOWO:
- przystanek ul. Skwierzyńska,
- przystanek ul. Kościelna,
- brama cmentarna,
- wejście do kościoła,


GOŚCINOWO:
- brama cmentarna,
- przystanek autobusowy Gościnowo,


DOBROJEWO:
- wejście do kościoła,
- przystanek autobusowy Dobrojewo,


GOŚCINOWO:
- brama cmentarna,
- przystanek autobusowy Gościnowo,


TRZEBISZEWO:

- bramki wejściowe + poręcze przy wejściu do kościoła,
- przystanki autobusowe Trzebiszewo,
- brama wejściowa na cmentarz + punkt poboru wody,
- ławki na peronie PKP,


ŚWINIARY:
- przystanki autobusowe w Świniarach,
- wejścia do kościoła i na cmentarz,


NOWY DWÓR:
- przystanek autobusowy Nowy Dwór,
- wejście do kościoła,


SKRZYNICA:
- przystanek autobusowy Skrzynica,


KROBIELEWKO:
- przystanek autobusowy Krobielewko,
- wejście do Kościoła,
- wejście na cmentarz,

WIEJCE:

- przystanek autobusowy Wiejce,
- wejście do kościoła

Ponadto przypominamy o zamknięciu (zakaz korzystania) placów zabaw, siłowni plenerowych, parków, skwerów, promenady, bulwarów itd. Na terenie gminy będzie również można zobaczyć infrastrukturę oznaczoną naklejką NIE DEZYNFEKOWANO - NIE SIADAĆ/NIE DOTYKAĆ która ma nam wszystkim przypominać o występującym zagrożeniu. Mamy nadzieję, że skłoni to nas wszystkich do zachowania większej ostrożności.  

ZACHOWAJ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE,

ZOSTAŃ W DOMU,

CHROŃ SIEBIE – CHROŃ INNYCH!


KOLEJNE OBOSTRZENIA W WALCE Z KORONAWIRUSEM (31.03.2020r.)


INFORMACJA BURMISTRZA SKWIERZYNY (31.03.2020r.)

Poniżej przedstawiam Państwu informacje o wprowadzonych dzisiaj kolejnych ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w bankusą 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeślidziałasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.


PRZYPOMINAMY (30.03.2020r.)


INFORMACJE DLA SENIORÓW (26.03.2020r.)


NOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM (25.03.2020)

W dniu 24 marca br. Minister Zdrowia wprowadził zmiany do rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii z dnia 20 marca 2020 r. Z tekstem dokumentu można zapoznać się tutaj: Will open in new windowhttp://dziennikustaw.gov.pl/D2020000052201.pdf

Nowe zasady będą obowiązywać do dnia 11 kwietnia br. włącznie.

Poniżej przedstawiamy Państwu nowe zasady bezpieczeństwa. Więcej informacji, w tym odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na najczęściej zadawane pytania, znajdą Państwo tutaj:

Will open in new windowhttps://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

Ograniczenia w poruszaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenia w transporcie zbiorowym

W środkach publicznego transportu zbiorowego tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Np. jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia dotyczące uroczystości religijnych

Do 11 kwietnia br. włącznie w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Ponadto w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Aktualne informacje i komunikaty dotyczące koronawirusa można znaleźć m.in. tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://gis.gov.pl/

W dalszym ciągu apelujemy do Państwa o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, w tym przede wszystkim unikanie niepotrzebnych wyjść z domu i kontaktów z innymi osobami. Istotą walkiz rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 jest ograniczanie bezpośrednich kontaktów do niezbędnego minimum - tego nie zrobi za nas państwo, o to musimy zadbać sami! W dzisiejszych czasach można łatwo przenieść kontakty do strefy online – porozmawiać poprzez aplikacje typu massenger, skype, what’s up, lub zwyczajnie zadzwonić.

Jest to moment, w którym każdy z nas powinien wykazać się odpowiedzialną postawą.

ZACHOWAJ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE,

ZOSTAŃ W DOMU,

CHROŃ SIEBIE – CHROŃ INNYCH!


BURMISTRZ SKWIERZYNY W RAIU ZACHÓD O SYTUACJI W GMINIE (24.03.2020r.)

Place zabaw, boiska i miejsca ogólnie dostępne zostały wyłączone i zamknięte, a pracownicy Urzędu Miejskiego w Skwierzynie zostali podzieleni na dwie grupy, nie zazębiające się - powiedział telefonicznie Radiu Zachód burmistrz - Lesław Hołownia.

Audycji można wysłuchać TUTAJ.


APEL BURMISTRZA SKWIERZYNY (23.03.2020r.)

Drodzy mieszkańcy Gminy Skwierzyna.

Obowiązujący w Polsce stan epidemii wiąże się z wieloma obywatelskimi obowiązkami, które mają za zadanie ochronić nas wszystkich przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zagrożenie epidemiologiczne dotyczy nas wszystkich, nawet tych, którzy nie zachorują. Nie wiemy kto może przenosić wirusa bezobjawowo, nie ma też osób, które byłyby całkowicie odporne. Każdy z nas może zachorować i nikt nie wie, jak będzie przebiegała choroba w jego przypadku.

Respektujmy wszystkie zalecenia specjalistów jakie otrzymujemy. Apeluję do Państwa o ograniczenie jakichkolwiek kontaktów do niezbędnego minimum. Niech każdemu z nas przyświeca teraz hasło: ZOSTAŃ W DOMU – ZACHOWAJ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE – CHROŃ SIEBIE I INNE OSOBY!  Zagrożenie pandemią minie za jakiś czas. Nie wiemy kiedy, ale każda epidemia kiedyś się skończy. Wiele zależy od nas samych, jak przetrwamy ten czas.

Gmina Skwierzyna podjęła już szereg działań profilaktycznych i informacyjnych. Zakupiliśmy między innymi płyny dezynfekcyjny dla jednostek organizacyjnych gminy (Urząd, Szkoły, Przedszkola, OPS, OSiR, SOK, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, Parafia,), przeorganizowaliśmy funkcjonowanie tych jednostek, aby do minimum ograniczyć możliwość rozwoju wirusa. Jesteśmy również w stałym kontakcie ze skwierzyńskim szpitalem, któremu przekazaliśmy już ponad 500 szt. maseczek chirurgicznych oraz zakupiliśmy sprzęt medyczny do opieki nad pacjentami.

Poprosiłem również Panią Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej o skoordynowanie akcji szycia maseczek ochronnych. Gorąco zachęcam wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w tę akcję o kontakt pod nr tel.  95 7 170 928.

Pragnę podziękować Wszystkim – Służbom, Personelowi Medycznemu,  Mieszkańcom za dotychczasowe zaangażowanie i dyscyplinę w zakresie przeciwdziałania i walki z zagrożeniem epidemiologicznym.

ZACHOWAJ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE,

ZOSTAŃ W DOMU,

CHROŃ SIEBIE – CHROŃ INNYCH!

Burmistrz Skwierzyny

Lesław Hołownia

 

 

 

 


ZASADY KWARANTANNY (18.03.2020r.)


KOMUNIKAT BURMISTRZA SKWIERZYNY (17.03.2020r.)

W trosce o Wasze i Waszych bliskich bezpieczeństwo Burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia podjął decyzję o zamknięciu do odwołania targowiska miejskiego (hala targowa) oraz placów zabaw i siłowni plenerowych na terenie Gminy Skwierzyna. Przypominamy o ograniczeniach w dostępie do urzędów i instytucji na terenie całej gminy (Urząd Miejski, SOK, OSiR, OPS, ZUK). Zachęcamy do załatwiania spraw telefonicznie, listownie, mailowo, ePUAP. Przed wejściem do Urzędu Miejskiego w Skwierzynie zamontowana została skrzynka podawcza.

Ponadto przypominamy o zamknięciu Dziennego Domu „Senior-Wigor” oraz placówek oświatowych. Czas zamknięcia szkół, przedszkoli, klubów malucha to okres, który musimy maksymalnie wykorzystać do tego, aby uchronić się przed rozprzestrzenianiem wirusa. To nie jest czas ferii, ani wakacji, to jest czas, abyśmy w domu zabezpieczyli siebie, swoje rodziny, swoich najbliższych. Zwracamy się z apelem aby powstrzymać się w tym okresie od wszystkich niepotrzebnych spotkań, wyjazdów, aktywności, które mogą prowadzić do rozpowszechniania koronawirusa.

W tym szczególnym czasie zwróćmy uwagę na osoby starsze, samotne, schorowane. Zaopiekujmy się nimi, zróbmy zakupy. Pomóżmy sobie wzajemnie.

Dziękujemy Mieszkańcom Naszej Gminy za mobilizację, rozsądek, zaangażowanie. Prosimy o respektowanie wprowadzanych zakazów i ograniczeń oraz śledzenie wydawanych komunikatów.


WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW GMINY SKWIERZYNA (16.03.2020r.)

Przedstawiamy Państwu tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego – http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000043301.pdf

Apelujemy o bieżące monitorowanie komunikatów i zaleceń wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wdrożenie ich do codziennego życia i prowadzonej działalności gospodarczej.

Aktualne informacje i komunikaty można znaleźć m.in. tutaj:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://gis.gov.pl/

Prosimy również o uważne sprawdzanie źródeł informacji, jakie do Państwa docierają. Znane są już pierwsze internetowe i smsowe oszustwa „na koronawirusa”. Internet jest pełen tzw. „fake newsów”, które mają zwiększyć nasz niepokój i skłonić nas do nieprzemyślanych zachowań. Ostrzeżmy przed tym swoich bliskich, zwłaszcza osoby starsze.


KOMUNIKAT BURMISTRZA SKWIERZYNY (13.03.2020r.)

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, w trosce o zdrowie Państwa oraz pracowników Urzędu Miejskiego, od 16 marca br. zostaje wstrzymana bezpośrednia obsługa interesantów w biurach i referatach.

Sprawy bieżące będą załatwiane w formie listownej, telefonicznej, e-mail’owej oraz ePUAP:

Urząd Stanu Cywilnego: 95 721 65 21, e-mail: uscatskwierzyna [dot] pl

Sekretariat burmistrza: 95 721 65 11, e-mail: sekretariatatskwierzyna [dot] pl

Zarządzanie kryzysowe: 95 721 65 17, e-mail: ocatskwierzyna [dot] pl

Biuro Obsługi Klienta: 95 721 65 10, e-mail: bokatskwierzyna [dot] pl

Biuro Rady Miejskiej: 95 721 65 16, e-mail: biuro-radyatskwierzyna [dot] pl

Referat Organizacyjny: 95 721 65 23, 95 721 65 43, e-mail: kontrola-umigatskwierzyna [dot] pl

Referat Inwestycji, Drogownictwa i Melioracji: 95 721 65 47, 95 721 65 32, e-mail: budownictwoatskwierzyna [dot] pl

Referat Spraw Społecznych: 95 721 65 31, 95 721 65 30, e-mail: kierownik-rssatskwierzyna [dot] pl

Referat Komunalny i Ochrony Środowiska: 95 721 65 35, 95 721 65 34, e-mail: rkatskwierzyna [dot] pl

Referat Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego: 95 721 65 33, 95 721 65 36, e-mail: j [dot] pawlukatskwierzyna [dot] pl

Referat Podatków i Opłat Lokalnych: 95 721 65 19, 95 721 65 12, e-mail: podatki-umigatskwierzyna [dot] pl

Referat Rozwoju i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych: 95 721 65 49, 95 721 65 14, e-mail: m [dot] strzelczykatskwierzyna [dot] pl

Informujemy, że przy wejściu do Urzędu Miejskiego w Skwierzynie będzie umieszczona skrzynka na listy.


WAŻNA INFORMACJA (09.03.2020r.)

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusa COVID - 19, Burmistrz Skwierzyny - Lesław Hołownia zalecił Kierownikowi Dziennego Domu „Senior - Wigor” zamknąć placówkę do odwołania.

Ponadto realizując postanowienia spotkania z kierownikami jednostek organizacyjnych dostarczono do gminnych placówek m.in.:

- płyn do dezynfekcji powierzchni - 255 l

- płyn do dezynfekcji rąk - 150 l

- dozowniki - 200 szt.

- mydło antybakteryjne - 30 l

- termometry bezdotykowe - 7 szt.

- rękawiczki jednorazowe - 10 opakowań

- ochraniacze jednorazowe na obuwie - 100 szt.

Dodatkowo zamówione zostały:

- termometry bezdotykowe - 5 szt.

- oczyszczacze powietrza - 9 szt.

- rękawiczki jednorazowe - 5 opakowań

- butelka z pompką - 100 szt.

- mydła antybakteryjne - 40 x 5 l

- płyn do dezynfekcji rąk - 44 x 5 l

- płyny do dezynfekcji powierzchni - 30 x 5 l

- kombinezony jednorazowe - 50 szt.

Zgodnie z zaleceniem wydanym 03.03.2020r. jednostkom organizacyjnym gminy, Burmistrz Skwierzyny polecił nie organizowanie wydarzeń zbiorowych a także bezwzględne przestrzeganie zasad higieny do odwołania.


SPOTKANIE Z DYREKTORAMI JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY WS. kORONAWIRUSA (28.02.2020r.)

Burmistrz Skwierzyny - Lesław Hołownia spotkał się w Urzędzie Miejskim z dyrektorami jednostek organizacyjnych gminy ws. koronawirusa.

Spotkanie miało charakter informacyjny, a jego głównym tematem było omówienie obowiązujących procedur w związku z ewentualnymi zachorowaniami na terenie Gminy Skwierzyna.


 


 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Skwierzyny NR 0050.53.2020 z dnia 22 maja 2020 roku od najbliższego poniedziałku otwarte zostają dla stowarzyszeń i klubów sportowych  hale sportowe
i rekreacyjne stanowiące własność Gminy Skwierzyna, wg. wytycznych wskazanych przez Ministerstwo Sportu (https://www.gov.pl/web/sport/rusza-iii-etap-odmrazania-polskiego-sportu), tj. między innymi:

Limity osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z danego obiektu, zostały dostosowane do ich powierzchni.

Powierzchnia

Liczba osób korzystających

Liczba trenerów

do 300 m²

12

1

od 301 m² do 800 m²

16

2

od 801 m² do 1000m²

24

2

powyżej 1000m²

32

3

 W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w salach i halach sportowych będą obowiązywać zasady takie jak:

 • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt (zarządca),
 • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
 • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
 • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po użyciu,
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
 • szczegółowe wytyczne Polskich Związków Sportowych dotyczące formuły prowadzenia zajęć.