WZROST ZAKAŻEŃ PAMIĘTAJMY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

25.11.2021

WZROST ZAKAŻEŃ

PAMIĘTAJMY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

W dniu 3 GRUDNIA potwierdzono 26 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 470 zgonów.

W związku z dużym przyrostem potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce chcemy przypomnieć Państwu o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest bardzo istotne.

  1. Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

2. Myj często ręce, a jeżeli to niemożliwe, stosuj środki odkażające.

3. Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłeś się”/”przeziębiłaś” – nie wychodź, nie spotykaj się z innymi ludźmi. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać badania w kierunku COVID-19.

4. Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak – poinformuj osoby, z którymi miałeś/miałaś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów.

5. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19 (np. taką informację przesłała szkoła czy przedszkole), nie wychodź bez potrzeby z domu, rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj lekarza pierwszego kontaktu. Unikaj kontaktu z osobami z grupy ryzyka.

6. Postępuj podobnie, jeżeli dostaniesz taką informację od znajomego lub współpracownika.

 

 

Zaszczep się – chroń siebie i swoich bliskich!

Obecnie liczba wykonanych w Polsce szczepień przekroczyła 38,3 mln. Natomiast liczba osób w pełni zaszczepionych to ponad 19,7 mln. To jednak wciąż za mało, aby uzyskać odporność zbiorową i skutecznie pokonać COVID-19.

Nie czekaj i zarejestruj się! Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie.

Informacje m.in. o tym, jak zapisać się na szczepienie znajdziesz na stronie www.gov.pl/szczepimysie  

 

Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem, jedynie nieco ponad 2 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Oznacza to, że blisko 98 proc. zmarłych na COVID-19 to osoby niezaszczepione (dane na 15.10.2021).

Resort zdrowia informuje także, że zaledwie 0,12 proc. osób zaszczepionych zostało zakażonych koronawirusem (dane na 15.10.2021).

Również dane z września pokazują, że warto się zaszczepić. We wrześniu odnotowano ponad dwa razy mniej zakażeń wśród zaszczepionych, niż wśród osób, które nie przyjęły preparatu. Zgonów spowodowanych COVID-19 wśród osób zaszczepionych we wrześniu było prawie cztery razy mniej niż wśród niezaszczepionych.