ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA ORAZ 78. ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

18.09.2017

15 września 2017 roku na terenie Cmentarza Komunalnego w Skwierzynie przy udziale asysty wojskowej odbyły się obchody Światowego Dnia Sybiraka oraz 78. Rocznicy Agresji Sowieckiej na Polskę.

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę która rozpoczęła się 17 września 1939 roku. W tych dniach wspominamy losy Polaków zesłanych na Syberię. Dla Sybiraków i Kresowian jest to data która stała się symbolem i sposobem na zachowanie w pamięci Polaków historii tych wydarzeń.

- Była to tragedia tysięcy ludzi, przeciwników komunizmu wraz z rodzinami, a także urzędników, oficerów służb państwowych i inteligencji Polskiej. Była to straszna zbrodnia i naszym obowiązkiem jako obywateli jest podtrzymywanie pamięci o tych wydarzeniach dla  osób które oddały życie daleko od swoich ziem ojczystych, dla tych którzy je pamiętają i przeżyli to piekło oraz dla młodzieży by zawsze pamiętała co się wydarzyło – powiedział podczas wystąpienia Burmistrz Skwierzyny – Lesław Hołownia.

Po zakończeniu przemówień został odczytany Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Delegację złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Wojska Polskiego, jednostek organizacyjnych Gminy, stowarzyszeń, mieszkańcy oraz młodzież szkolna.