2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

02.05.2021

2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. W tym dniu obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jest to święto wyjątkowe obchodzone od 2004 roku. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

2 maja to nie tylko Dzień Flagi. Od 2002 roku jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wedle różnych statystyk poza Polską żyje od 15 do 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Święto ustanowione jest przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu. Powodem było wyrażenie uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Zachęcamy Państwa do wywieszania w tym dniu biało-czerwonej flagi na balkonie swojego mieszkania lub przed domem.